A P H E L I O N

غیرت

شنبه, ۱۹ اسفند ۱۳۹۶، ۱۱:۳۷ ق.ظ

نمیدانم تا به حال به مفهوم غیرت دقت کرده اید یا نه ، خیلی جالب است . یک چیزی است که چهارچوب تعریف شده ای ندارد به طور کلی اما در عین حال همه برای خودشان دارند یک چیزهایی. 

برای ما و در شرایطی که ما زندگی می کنیم ، میتوانم بگویم نظرم این است که جهت سوء استفاده از ما تعریف شده است . اساسا یک چیزهایی هست که ما میدانیمشان نه از برای اینکه مهم هستند ، چون ما را قابل کنترل می کنند . مثل سوپاپ یا همچین چیزی هستند . مثل وطن پرستی ، مثل همین غیرت ، مثل وجدان . اینها خیلی هاشان مثل همین وجدان منافاتی با آزادی و شخصیت آدم ها ندارند ، اما گاهی برایمان از طرف کسانی که قرار است روی ما تسلط داشته باشند تعاریفی مطرح می شود و از طرق مختلف در ناخودآگاه ما ثبت می شود تا ما خدایی نکرده خارج از عرف و خارج از دستورالعمل قدمی برنداریم که خاطر عزیزان آزرده شود . این پاراگراف را جهت تعیین زاویه دید نوشتم . 

برویم سراغ همان غیرت خودمان ، برایتان جالب نیست چرا غیرت اینهمه واژه ی مردانه ای است ؟؟ نه اینکه زنانه نباشد . اما دقت که کنید می بینید تاریخچه اش پر است از مذکران ، غیرت برادر روی خواهر ، غیرت شوهر روی همسر و مادر ، غیرت پسر روی مادر ، غیرت پسر روی دختر همسایه ، غیرت پسر روی دختر همشهری ، غیرت پسر روی دختر هم وطن! 

تقریبا می توانم بگویم که خیلی کم پیش می آید واژه ی بی غیرت بین دو مونث رد و بدل شود . 

اما چرا از نظر من این واژه و تعریف ، اضافی است . کمی که عمیق تر نگاه کنیم ، یکی از اهرم های کنترل ما استفاده از غیرت ماست ، و از آنجا که غیرت دامنه مشخصی ندارد میتوانیم به راحتی آن را تحت فشار بگذاریم ، مثلا لیلا حاتمی اگر در کشور خارجی در مورد مشکلاتی که برای انسان ها در کشور ما رخ می دهد حرفی می زند باید به غیرتمان بر بخورد !! این می شود یک نوع استفاده از اهرم کنترل غیرت . زمانی استفاده می شود که کسی کاری نکرده است که به ما بر بخورد ، اما لازم است که به ما حتما بر بخورد ! 

مثلا چطور غیرت شما اجازه می دهد خواهر یا مادرتان برود بین کلی مرد در ورزشگاه بنشیند . این یک عبارت دو سر باخت است که با واژه ی غیرت انگاه یک منفی را در پشت پرانتز دو منفی گذاشته ای . چرا دو سر باخت ؟ فکر نمی کنم لازم به توضیح باشد اما میگویم . وقتی می گویید چطور غیرت شما اجازه می دهد خواهرتان برود ورزشگاه میان کلی مرد ، اول از همه در اختیار خواهرتان دخالت مستقیم کرده اید ، یعنی غیرت ویژگی ای هست که به شما اجازه دخالت در اختیار و انتخاب دیگران را می دهد ! و دوم اینکه به تمام مرد های توی ورزشگاه توهین بزرگی کرده اید ، چون لابد قرار است مساله ای پیش بیاید که با غیرت آن فرد در ارتباط است و ما همه میدانیم چه مسائلی با غیرت افراد در ارتباط هستند و قرار است این مساله توسط افراد داخل ورزشگاه ایجاد شود . این توهین بزرگی است . اما میبینید که چطور واژه ی غیرت میتواند رخت آفیت بر تن این عبارت بپوشاند و هیچکس بر نخورد .

جالب نیست ؟؟؟ گاهی غیرت برای زمانی استفاده می شود که لازم است در موضوعی که لازم نیست به ما بر بخورد و گاهی زمانی استفاده می شود که در موضوعی که لازم است از برخورد جلوگیری کند!! هر واژه ای توانایی این حجم از کنترل گری را ندارد . شاید وطن پرستی که خودش یکی از انشعابات غیرت است در جایگاه بعدی قرار داشته باشد . 

این بین شاید بگوییم غیرت ویژگی های مثبتی هم دارد ، مثلا باعث می شود با از افراد نزدیکمان مراقبت و محافظت کنیم ، مثلا باعث می شود اگر پسری می بیند دختری در حال آزار دیدن است برود کمک کند . مثلا باعث می شود مردی که معتاد است به خاطر غیرتی که روی همسرش دارد ترک کند . مثلا باعث می شود دختر ها و زن های ما در کنار ما احساس امنیت کنند . باید بگویم زارت ! اینها همه ویژگی های انسانی ما آدم هاست که تعدادی از ما داریم و تعدادی نداریم . اینکه ویژگی های مثبت انسانی و واهی را در واژه ای بگنجانیم آن واژه را به آپشن تبدیل نمی کند . ما همه باید از هر دختر دیگری که در خیابان آزار می بیند محافظت کنیم ما همه باید از هر پسر و مرد و زن و پیرزن و پیرمرد دیگری که آزار می بیند هم محافظت کنیم ، اینطور نیست که بگوییم اگر کردیم با غیرت هستیم و اگر نکردیم بی غیرت !! اینکه تعدادی ویژگی را در یک گروه بگنجانیم و برایش اسم بگذاریم باعث نمی شود آن گروه خود یک ویژگی باشد . در عوض تعریف غیرت باعث می شود ما به راحتی به دختری که نمیشناسیمش دست درازی کنیم . در عوض تعریف واژه ای به نام غیرت باعث می شود به زن آدم دیگری که نمیشناسیمش چشم داشته باشیم ، در عوض تعریف واژه ای به نام غیرت باعث می شود از خانه ی دیگران که نمیشناسیمشان و رویشان غیرت نداریم دزدی کنیم . در عوض تعریف واژه ای به نام غیرت باعث می شود خودمان را از بقیه جدا بپنداریم .

این مرز که بواسطه تعریف غیرت ایجاد می شود و ما با خودمان فکر می کنیم غیرت چیزی است که ما داریم و باید از آن محافظت کنیم یا غیرت دُرّ گران بهای وجود ماست و این حرف ها . این مرز فکری که ایجاد می شود باعث می شود فکر کنیم عده ای از عده ی دیگری جدا هستند . مثل یک در پشتی است که در مواقع حساس اجازه می دهیم افراد وارد افکارمان شوند و آن ها را هدایت کنند . مثل خیلی از تعاریف و تابو های دیگری که در فکرمان ایجاد شده است و یا ایجاد کرده اند و تبدیل به عرف و سنت شده اند .  

فکر می کنم کافی است و منظور خودم را رساندم ، اگر قسمتی از آن ایراد داشته باشد قابل اصلاح است . ضمن اینکه این را می پذیرم که بررسی یک موضوع از تمامی جهات تقریبا کار غیر ممکنی است . پس سعی می کنم از زاویه ای که نشسته ام و به موضوع نگاه می کنم آن را توصیف کنم . و اگر بعد ها در زاویه ی دیگری چیز جدیدی از آن شکل دیدم به آن تعاریف قبلی اضافه کنم . 

 

  • موافقین ۱ مخالفین ۰
  • شنبه, ۱۹ اسفند ۱۳۹۶، ۱۱:۳۷ ق.ظ
  • آیدین

نظرات  (۴)

چقدر از این‌واژه ی پوچ و‌ منفور غیرت بدم میاد و‌چقدر از این نوشته ت لذت بردم
یاد یه پست قدیمی مهدی موسوی افتادم که هرچقد گشتم پیداش نکردم،داشت میگفت جایی میخواسته از واژه ی دیوث استفاده کنه،بعد تو‌واژه نامه نگاه کرده دیده دیوث یعنی مردی که روی همسرش حسادت و‌ غیرت نداشته‌باشه،میگفت اگه معنی واژه اینه چقد آقای دیوث مرد قابل احترام و باشعوریه که متوجه شده سوای رابطه ی عاطفی‌ای که بینشونه،همسرش یه انسان مستقله و حق نداره بخاطر هر حس مزخرفی که هست اجبارش کنه کاری رو انجام بده یا نده!
پاسخ:
چقدر من خودم حرف های دیگه دارم در موردش که نزدم که طولانی نشه و به همین یه هدف که نشونه گرفتم برسم لااقل :| 
علاوه بر غیرت بسیار واژگان دیگه هم هست که خیلی از نظر کارایی و ماهیت قریب هستن به همین غیرت . احتمالا بشینم هر چند وقت یکبار اون هارو هم بنویسم تا بمونه تو خاطرم که ازشون استفاده نکنم در مکالماتم .  
در مورد غیرت خوب نوشتی . آنقدر که انگار من این رو نوشتم . دقیقا همچین مساله ای رو من هم در ذهن خودم دارم و خدا رو شکر نمی بینم کسانی که آومده باشن اینجا فحش داده باشند چون من هر بار در مورد اینطور موضوعات حرفی زدم فحش خورم ملس بوده و ایضا فحش خور خواهرم!
ولی احسنت که اینطور فکر می کنی . به نظر من غیرت چیز بدی نیست . ما داریم از این کلمه و ویژگی سوءاستفاده می کنیم.
مثلا باید به غیرتمون بر بخوره که لیلا حاتمی میره فلان چیز رو میگه و عربده بزنیم و شکایت کنیم ولی همون غیرته کار نمی کنه وقتی می بینیم خانمی تا کمر خم شده توی سطل آشغال چون اصولا به اینها غیرت گفته نمی شه.
مثل کلمه بصیرت که به نسبت حال افراد تغییر می کنه . غیرت هم بسته به اینه که نفع کجاست . وقتی میشه ازش استفاده سرکوبگرانه کرد خب استفاده میشه . ولی غیرت اصلش چیز خوبیه . غیرتی که پشتش تفکر باشه عالی و غیرتی که پشتش هیچی نباشه بده . غیرت بی تفکر میشه تعصب احمقانه از موضوعی . من تا حالا ورزشگاه نرفتم و فوتبال از نزدیک ندیدم چون هر زمان تونستم دست خواهرم رو بگیرم و با هم بریم اون وقته که به من خوش می گذره
چون چهار تا پسر می آن اونجا فحش می دن دخترها باید تنبیه بشن و نرن؟
چرا ما سعی نمی کنیم هیجاناتمون رو موقع بازی فوتبال کنترل کنیم . البته توی ایران پاسخ گو نیست چون عموما کسانی که میان بازی رو ببینند اعصاب درست و حسابی ندارند و همون تعصبه هست که باعث دادن فحش میشه .
غیرت مورد سو استفاده قرار میگیره به راحتی در حالی که معنی غیرت می تونه خوب هم باشه . ولی هر جا که حالمون می کشه اونجا اونطوری تعریفش می کنیم!
در مورد کامنت خانم مسی ریکا هم باید بگم غیرت به خودی خود کلمه بدی نیست . ولی چون عموما برای سوء استفاده یا محدود کردن کسی دیگه ازش استفاده میشه معنی اصلی خودش رو از دست داده و معنی دیگری به خودش گرفته.
خیلی ها غیرت رو محدود کردن جنس مخالفشون می دونن و خیلی ها مثل من و شما میگیم غیرت یعنی اگر خواهرت به کمک نیاز داشت بری و کمکش کنی . نه که کتکش بزنی چرا روسری ات عقبه!
خیلی حرف زدم :)
پاسخ:
هرچی زیاد حرف بزنی من خوشحال تر میشم :))) 

آره خب ما اگه نسبت به اینجور تعصبات خودمون آگاهی داشته باشیم قطعا خارج از چهارچوب و قاعده انجامشون نمیدیم متاسفانه ما کلا نسبت به رفتار و افکارمون کم آگاهیم . 
به نظر من همون تعریف نکردن غیرت تنها راهی هست که میتونه از تعصب بی جا و تمام انشعابات دیگر اون جلوگیری کنه . مثل این میمونه که ما یه جعبه 24 رنگی مداد داشته باشیم . بگیم خب میخوایم طیف سبز رو جدا کنم اسمشو بذارم طیف سبز . حالا میخوام زرد و قرمز و آبی و جدا کنم اسمش رو بذارم گروه اصلی . میخوام سفید رو خاکستری رو جدا کنم اسمش رو بذارم ... 
میخوام بگم گاهی اصلا ما لازم نداریم به این تقسیم بندی ها و اسامی . فقط کافیه درست رفتار کنیم و درست و غلط رو تشخیص بدیم . لازم نیس اصلا بدونیم غیرت یعنی چی . چرا باید بدونیم اگه بلد باشیم درست رفتار کنیم و درست تصمیم بگیریم ؟؟ این واژگان که شاید صرفا جنبه ی ارتباطی و انتقال محتوا رو بر عهده داشتن دارن برا خودشون مثل یه سرطان تو مغز ها رشد می کنن . 
هر چیزی درون ما باید تعریف شده باشه تا به اون درست عمل کنیم
نمیشه تعریف یک چیزی رو ندونیم ولی بهش عمل کنیم
دروغ گفتن بده چون در ذهن ما بد شده
اگر کل آدما بهمون یاد میدادن دروغ مفیده . کل کتاب ها نوشته بودن دروغ خوبه و اصلا همه می گفتن دروغ خوبه ذهن ما دروغ رو خوب تشخصی میده و دایم دروغ می گه.
خییل ها فکر می کنن غیرت این معنی رو میده و این درسته . پس بد انجامش میدن و اطرافیانشون رو اذیت می کنند.
برای همین مهمه که کلمات و معانی در ذهن ما حتما تعریف بشن
هرکسی تعریف خودش رو داره . من تعریفم اینه که غیرت دارم برم به کسی کمک کنم یکی دیگه اینطوری غیرت داره که چماق دستش بگیره و ناموس مردم رو به بهانه حجاب کتک بزنه مثلا یا گیر بده . هر کسی یه جوری معنی اش می کنه .
بسته به شرایط داره . گاهی وقت ها بعضی ها پول میگیرن که اشتباه این چیزها رو بفهمن!
پاسخ:
خب منم با همین قسمت "نمیشه تعریف یک چیزی رو ندونیم ولی بهش عمل کنیم" زیاد موافق نیستم تا زمانی که میدونم تعریف ها نسبی و ناقص هست . البته ایرادی نداره . در هر حال هر راهی که منتهی به انجام عمل درست بشه خوبه .
خب همین دیگه . هر کسی تعریف خودش رو از هر چیزی داره و کار می کنه
کاربران بیان میتوانند بدون نیاز به تأیید، نظرات خود را ارسال کنند.
اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید لطفا ابتدا وارد شوید، در غیر این صورت می توانید ثبت نام کنید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی