A P H E L I O N

پراید بخریم

چهارشنبه, ۱۴ شهریور ۱۳۹۷، ۱۲:۳۵ ب.ظ

از آنجا که به یک پست کوتاه برای از بین بردن این وقفه نیاز دارم . بیایید در مورد پراید خریدن حرف بزنیم . پراید خریدن استعاره ای است از دلار خریدن ، از سکه خریدن و این سبک خریدن ها . 


زمانی که در اطرافمان کسانی را میبینیم که از این جور خریدن ها انجام می دهند . نسبت به آنها سوء ظن پیدا می کنیم . که چقدر آدم بدی هستی . چقدر تو دلال و مفسد اقتصادی هستی . اما من با این سوء ظن موافق نیستم . کسی که پراید یا سکه و یا دلار می خرد ، دارد یک خرید منطقی و یک فضای امن برای سرمایه اش محیا می کند ، قبل از اینکه به فکر دلالی یا حواشی آن باشد . ما که این کار را نمی کنیم در حقیقت داریم هر روز برای این نخریدنمان پول می دهیم . 20 میلیونمان می شود 10 میلیون . چون با 20 میلیونمان دلار نخریدیم . اگر با 20 میلیونمان دلار خریده بودیم . الان 20 میلیونمان اندازه 20 میلیون 4 ماه پیشمان ارزش داشت . نمی توانیم بگوییم اگر فلانی دلار نخرد ، 20 میلیون ما 20 میلیون میماند . چون اگر می تواند بخرد . دیگر نمیتوانیم بگوییم نخر که 20 میلیون ما 10 میلیون نشود . یا اگر فلانی می تواند پراید را 20 میلیون بخرد و 40 میلیون بفروشد . اگر می تواند . نمیتوانیم بگوییم نکن . باید نتواند . از آن طرف اولین ایده های ما هم مثل همین ایده ی اول که اگر بخریم گران می شود . اگر نخریم ارزان می شود است . مثلا می گوییم پراید را نخرید تا ارزان شود . چطور قرار است ارزان شود ؟؟ اصلا منطقی نیست وقتی دلار گران می شود . هیچ جنسی با نخریدن ارزان شود . یا می گوییم ماشین و موبایل و لپتاپ و فلان نخریم تا بازار متعادل و قیمت ها منطقی شود . این ما نیستیم که نباید بخریم . این قیمت ها هست که نباید نا متعادل شود . مثلا ما همه میدانستیم که هیچ گوشی موبایلی با دلار غیر دولتی وارد نشده و در بازار نیست . آنوقت چه بررسی ای لازم دارد وقتی که همه گوشی ها قیمتشان 5 برابر شده ؟؟ و میگویند صبر کنید تا ارزان شود . اصلا روی چه حسابی باید صبر کنیم تا ارزان شود ؟؟؟ کی صبر کردیم و ارزان شد ؟؟ اصلا وقتی دلار دارد می رود بالا و پول ما کم می شود . چطور هی صبر کنیم که کمتر شود ؟؟ روی چه منطقی باید صبر کنیم ؟؟ با توجه به چه نشانه و از روی دیدن کدام بارقه ی نور باید صبر پیشه کنیم ؟؟؟ ما نمیتوانیم برای مدت 1 سال از زندگیمان فقط صبر کنیم و خودمان را وارد بازی ای کنیم که ته آن یا قیمت ها کمی کمتر از خیلی زیاد می شود . و یا اینکه کلا دیگر پوشک بچه هم نمیتوانیم با پولمان بخریم . نمی شود که همدیگر را سرزنش کنیم که تو چرا میخری جنس گران را . چون آخرین بار که نخریدم . دیگر بعدش اصلا نتوانستم بخرم . آخرین بار که میتوانستم با 5 میلیون یک گوشی و یک دوربین خوب بخرم و نخریدم . حالا با 5 میلیون هیچکدامشان را تکی هم نمیتوانم بخرم . این خیلی عجیب است که از کسی بخواهیم سکه و دلار و ماشین و این چیز ها را وقتی که میتواند بخرد ، نخرد . 

  • موافقین ۰ مخالفین ۰
  • چهارشنبه, ۱۴ شهریور ۱۳۹۷، ۱۲:۳۵ ب.ظ
  • آیدین

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
کاربران بیان میتوانند بدون نیاز به تأیید، نظرات خود را ارسال کنند.
اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید لطفا ابتدا وارد شوید، در غیر این صورت می توانید ثبت نام کنید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی