A P H E L I O N

چطور می شود که خودمان را می کشیم - آخری

يكشنبه, ۲۱ مرداد ۱۳۹۷، ۰۲:۴۲ ب.ظ

خب ، نمیدانم چند نفرتان تیغ به دست این چند روز را رو به روی مانیتور نشسته اید تا ببینید اگر معیار هایتان با معیار هایی که در این پست قرار است بگویم مطابقت دارد ، تیغ را بکشید . اما همین ابتدا می گویم که در این پست نه از معیار و نه از حد خبری است . در حقیقت این پست 4 امین تلاش من برای نوشتن قسمت آخر "چطور می شود که خودمان را می کشیم" است . من حالا 3 پست کامل دیگر با عناصر و معیار های مختلف دارم که هر کدامشان منطقی و معقول به نظر می رسد . و این خوب نیست . خوب نیست چون وقتی قرار است خودمان را بکشیم بهتر است خیلی خوب و کامل این کار را بکنیم . باید تر و تمیز انجامش دهیم و برایش جای اظهار نظر یا قضاوت نگذاریم . برای همین هم به کلی از مشخص نمودن هرگونه مرز و معیاری صرف نظر می کنیم . همانطور که نمی توانستیم در مورد مردم بلژیک نظر بدهیم در مورد همسایه یا هم اتاقی مان هم نمیتوانیم نظر بدهیم و در نهایت این امر یک درک شخصی است . 


پس حالا که دیگر از مرز و معیار و حد خبری نیست ، و نمیخواهیم هم مثل سریال ها و فیلم ها آخرش به این نتیجه برسیم که همچیز خوب است و این کار اَخ است ، باید طور دیگری این مطلب را جمع کنم . 


از جمله های اخلاقی خبری نیست ، من فکر می کنم کشتن خودم خیلی فرصت خوب و شاید بهترین شانسی است که در زندگی ممکن است نسیب من شود . اما نمیخواهم از این فرصت بیهوده استفاده کنم . نمیخواهم زمانی از آن استفاده کنم که از دختری نه می شنوم و یا زمانی که میبینم نمیتوانم سیستم و موبایل و بقیه چیز هایم را ارتقاء دهم . در عین حال وسوسه می شوم از آن برای رساندن یک پیام اجتماعی استفاده کنم ، مثلا بروم خودم را از روی پل در حالی که یک بنر در دست دارم که روی آن نوشته "دلیل مرگ من عبور نکردن شما از روی پل عابر پیاده است" بی اندازم . فکر می کنم اینطوری از فرصتم بهتر استفاده کرده ام . اما برای من پشیزی ارزش ندارد اگر بعد از مرگ من همه از روی پل عابر عبور کنند . یا هر اتفاق اجتماعی دیگری که با مرگ من حاصل شود و من در آن شریک نباشم . پس به نظرم قرار نیست اینطور خودم را بکشم . می توانم از این فرصت زمانی استفاده کنم که کلی قرض و بدهی دارم و اگر نمیرم بقیه عمر را باید در زندان باشم و یا در به در ، فکر می کنم میتواند من را مجاب کند ، اما شاید هم نه ، باید اول چند ماهی را در زندان باشم تا بتوانم خوب تصمیم بگیرم . میتوانم از این فرصت زمانی استفاده کنم که روی صورتم اسید پاشیده اند ، نمیدانم چرا :| ولی خب ، به نظر موقعیت خوبی می آید برای کشتن خودم . یا می شود مثلا اینطور در نظر گرفت ، بعد از اینکه دچار کهولت سن شدم ، قبل از اینکه توان این کار را از دست بدهم و بعد از سومین باری که اختیار ادرارم را از دست دادم فرصت خارقالعاده است برای این کار . 


در نهایت اما فکر می کنم بهترین زمان برای این کار زمانی است که دیگر کاری برای انجام دادن ندارم ، و متناسب با آن دلیلی برای زنده ماندن . رسیدن به این نتیجه کار دشواری است ، نمیتوانی در 23 سالگی به این نتیجه برسی . نمیتوانی در 18 سالگی دیگر کاری برای انجام دادن نداشته باشی . نمیتوانی یک نفر را که دو ماه یا 3 سال است میشناسی بکنی تنها دلیل زنده ماندن و .... دلایلی از این دست . 


پست تمام شده است ، این بین مساله ای میماند که ما اصلا به آن اشاره نکردیم اما نقش پر رنگی در کشتن خودمان دارد . اینکه اساسا زندگی چه ارزشی دارد ، چه اهمیتی دارد به چه دلیلی خودمان را بکشیم یا چند سال زنده بمانیم یا کی بمیریم و یا هرچه . من فکر می کنم درست می گویید . ارزشی ندارد که کی و چرا خودمان را می کشیم ، اما من با زنده بودن حال می کنم ، ترجیح می دهم چند سال دیگر زنده بمانم و تجربه های دیگری کسب کنم هرچند کذایی و پوچ و هرچند بی اهمیت و بی ارزش ، من حالا زنده بودن را ترجیح می دهم . ممکن است در اواسط دهه چهل سالگی مردن را ترجیح بدهم و بمیرم . مساله بزرگی نیست . بر خلاف عموم فکر می کنم لازم نیست تلاش برای زنده ماندن را اصل بدانیم و همیشه به دنبال دلیلی برای زنده ماندن باشیم . من حالا دلیلی ندارم ، میتوانم خودم را بکشم و همه چیز تمام شود ، میتوانم صبر کنم تا شاید بتوانم کاری کنم ، در هر دو حالت به اندازه مرگ یا زندگی یک اورانگوتان اهمیت دارید . 

( در مورد پاراگراف آخر ، این همه ی ماجرا نیست ، ارزش های ساختگی ما میتوانند اهمیت پیدا کنند ، در پست دیگری به ارزش ها و اهم و مهم های زندگی سعی می کنم بپردازم ) 

  • موافقین ۰ مخالفین ۰
  • يكشنبه, ۲۱ مرداد ۱۳۹۷، ۰۲:۴۲ ب.ظ
  • آیدین

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
کاربران بیان میتوانند بدون نیاز به تأیید، نظرات خود را ارسال کنند.
اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید لطفا ابتدا وارد شوید، در غیر این صورت می توانید ثبت نام کنید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی